LJFW: Modna revija 1. in 2. letnika študentov NTF
Priznam, da so modne revije študentov Naravoslovnotehniške fakultete že od nekdaj moje daleč najljubše predstavitve na LJFW. Ker so v svoji kreativnosti neobremenjeni s trendi in niso podvrženi komercialnim vrednotam, ker so oblačila plod raziskovanja in vedno zanimivih konceptov, ker so drugačni in samosvoji. Med njimi vedno najdem nekaj takšnih, ki jih kasneje z veseljem kontaktiram za katerega od projektov in ne dvomim, da ne bi bilo tudi tokrat povsem enako.
Prvi letniki so za tokratno nalogo predelali srajco in iz nje sestavili povsem novo oblačilo. Največkrat je to bila obleka, pa tudi kratek ali dolg kombinezon, krilo in top. V svojem krojenju so se igrali s proporci, asimetrijo, prepletanjem in zlaganjem blaga po tehniki origami, z izrezi, dodajanjem volančkov in plisejev, pa tudi z reuporabo detajlov, ki so značilni za klasično srajco.
Čeprav gre za eksperimente, me je presenetila visoka raven izdelave, ki za nižje letnike ni ravno značilna. Prav tako je moč govoriti o nosljivosti in možnosti prenosu oblačil v sodobno urbano okolje, pav take kot so. Med predstavljenimi kosi je vsaj polovica takih, katere bi z veseljem oblekla sama, kot naprimer srajčna obleka z zloženim velikim volanom spredaj, krilo v origami tehniki, rdeča črtasta obleka in obleka s širokimi “mornarskimi” črtami.
Drugi letniki so raziskovali volumen ter se veliko bolj posvečali kiparjenju na telesu. V svojih zgodbah so si bili različni in nekateri so resnično izstopali. Opazila sem športne motive, stripovske detajle, nezemeljske potiske, inspiracije iz otroških knjig in cvetličnega sveta. Ob pogledu na kreacije sem se večkrat spomnila na mojstra iluzije in proporcev Viktorja & Rolfa.
Med predstavljenimi kosi je gotovo nekaj takih, ki izstopajo in so že v eksperimentalni fazi tržno zanimivi. Mene je povsem prevzel tretji izhod v povsem belem stylingu, z zanimivo tehniko zlaganja blaga ter plaščem z ekstremno dolgimi rokavi. Look, ki bi ga brez težav ujeli v Parizu na predstavitvi katerega izmed vzhajajočih azijskih dizajnerjev. Izstopa tudi jakna, ki je inspiracijo našla v nogometni žogi in je v stilu patchworka svojevrsten kos. Med bolj nosljivimi pa je metalična obleka ter črn brezrokavnik z ovratnikom in detajlom zadrg – oba kosa bi lahko visela v priznanih modnih butikih po svetu.
foto: Aleš Jenko