Nuhalna svetlina je neboleč pregled ploda
Danes lahko dovolj hitro ugotovite, da pa se vaš otrok ne razvija dobro. Ko ste noseče, se lahko to hitro zgodi in takrat se veliko bodočih mamic odloči, da pa ne bodo rodile, ampak rajši naredile spontani splav. Nuhalna svetlina je preiskava, ki pa kromosomske napake potrdi kar z 95% natančnostjo. Če ima otrok kromosomske napake, pa lahko ima potem tudi kakšni sindrom. Danes je super, ker je medicina tako daleč in se lahko na to že v naprej pripravite. Vsaj ginekolog vam bo rekel, da je nuhalna svetlina priporočljiva in jo kar naredite.
Nuhalna svetlina pa ima tudi drugo ime, ki pa je vratna svetlina. Tukaj se preveri tekočina, ki se pa nabere v zatilju ploda. Med ultrazvokom je ta del svetlejši oziroma veliko svetlejši od samega otroka. Drugače ima otrok v sistemu 46 kromosomov. Med nuhalno svetlino se pa lahko ugotovi, če kateri od kromosomov manjka. Se pa mora nuhalna svetlina izvajati med 11. in 14. tednom nosečnosti. Izvaja se vse s ultrazvokom, kar pomeni, da med preiskavo ne bo nobenih bolečin. Se pa izmeri razdalja med plodovo hrbtenico in kožo na zatilju. Ta razdalja mora biti čim manjša. Če je prevelika, je 95% verjetnost, da se bo otrok rodil s kakšnim sindromom.
Nuhalna svetlina traja samo nekje 20 minut. Zdaj, če pa je lega otroka drugačna, kot po navadi, pa traja dlje. Če bodo videli, da je razdalja velika, pa nič ne skrbite. To še nič ne pomeni. Naredili še bodo dodatne preiskave, da se bodo prepričali o vseh morebitnih napakah, ki jih bi lahko otrok morebiti imel. Te dodatne preiskave naredijo, ko vidijo, da je tveganje za kromosomske napake večja kot 1:300. dogovorite se tudi vi za te preiskave in se tako prepričajte, da je pa vse v redu. Da boste potem mirne celotno nosečnost.